Guarana – właściwości i działanie nasion rośliny z dorzecza Amazonki

0 266

Coraz częściej używana jako zamiennik kawy dla osób, którzy nie lubią smaku czy zapachu kawy oraz przede wszystkim dla tych, którzy oczekują długotrwałego pobudzenia w połączeniu z innymi pożądanymi działaniami. Guaranę można spotkać w postaci proszku do rozpuszczania lub tabletek do suplementacji.

Czym tak właściwie jest ta popularna guarana?

Guarana, a właściwie Paulinia guarana to roślina pochodząca z dorzecza Amazonki i Pary w Brazylii, a jej popularność znana jest plemionom Ameryki Południowej od wieków. To właśnie od jednego z nich, plemienia Guarani, którzy jako pierwsi odkryli niesamowite właściwości jej nasion, wywodzi się jej zwyczajowa nazwa. Jak działają nasiona guarany i dlaczego tak wszyscy zachwycają się jej działaniem?

Zamiennik kawy

Guarana swoją popularność zdobyła przede wszystkim jako alternatywa dla kawy, w szczególności dla tych osób, które pragną pobudzenia, ale kawa ma na nich zły wpływ. Mimo tego, że nasiona guarany mają 4 razy więcej kofeiny niż kawa to oddziaływuje łagodniej na organizm. Wchłania się powoli z przewodu pokarmowego i działa o dwie godziny dłużej niż kawa. W dodatku w owoce guarany zawierają wiele innych substancji aktywnych, które częściowo neutralizują niekorzystne działanie kofeiny jak adenina, cholina, hypoksantyna, saponina, teofilina czy skrobia. O wiele lepiej niż kawa stymuluje układ nerwowy, hamuje senność poprawia pamięć, koncentrację i ogólną wydolność umysłową. Warto pamiętać o guarany, kiedy mamy intensywny czas w pracy lub dużo nauki w szkole czy na studiach.

Guarana – działanie zdrowotne

Warto pamiętać też o korzystnym wpływie guarany na zdrowie. Dzięki zawartym w niej garbnikom reguluje procesy trawienne, korzystnie wpływając na pracę jelit. Reguluje napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, dzięki czemu m.in. zwalcza migreny. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów i udarów oraz ma działanie antyoksydacyjne oraz przeciwbakteryjne.

Dla sportowców

Również osoby intensywnie uprawiające sport zauważyły niesamowity wpływ guarany na organizm. Dzięki obecności teofiliny i teobrominy w jej nasionach rozszerzają się naczynia krwionośne oraz oskrzela, dzięki czemu zwiększa się dotlenienie organizmu oraz jego wydajność.

Guarana – odchudzanie

Guarana jest również świetnym środkiem stymulującym proces odchudzania. Dzięki dużej zawartości kofeiny jest naturalnym termogenikiem, czyli zwiększa metabolizm przez podwyższenie temperatury ciała, dodatkowo hamując uczucie głodu. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego co stymuluje proces trawienia. Guarana nie tylko pomaga w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, ale też ma swój udział w walce z cellulitem.

Pomoc w stanach obniżonego nastroju

Guarana okazuje się też pomocna przy obniżonym nastroju. Dzięki pobudzeniu wydzielania dopaminy i adrenaliny zwiększa odpornosć psychiczną i poprawia samopoczucie w lekkich stanach depresyjnych, przy napięciu przedmiesiączkowym czy w sytuacjach pobudzenia nerwowego.

Guarana na problemy z erekcją

Według badań spożywanie guarany ma również wpływ na redukcję zaburzeń erekcji. Zawarta w guaranie kofeina rozluźnia naczynia krwionośnie i tętnice, dzięki czemu poprawia się przepływ krwi, również w członku, a co za tym idzie łatwiej jest wtedy o erekcję.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.