Aparat ruchomy – czy taka ortodoncja przynosi oczekiwane rezultaty?

0 256

Wady zgryzu i krzywe ustawienie zębów w szczękach uzasadnia podjęcie właściwego leczenia ortodontycznego. Lekarze ortodonci dysponują wieloma narzędziami swojej pracy. W niektórych przypadkach mogą zaproponować pacjentowi założenie ruchomego aparatu ortodontycznego. Czy noszenie go przyniesie odpowiednie efekty terapeutyczne?

Czym są aparaty ruchome?

Ruchome aparaty ortodontyczne, nazywane również aparatami wyjmowalnymi, to aparaty czynnościowe. Ich zadanie polega na pobudzaniu wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunku. Ortodoncja korzysta z nich na etapie leczenia dzieci w okresie wzrostowym i rozwojowym. Pozwalają one na odpowiednio wczesne, ale mało inwazyjne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego u dziecka.

Zastosowanie aparatów ortodontycznych ruchomych pozwoli na pomoc w rozwoju łuków zębowych małego pacjenta i wyeliminowanie w wielu przypadkach zastosowania późniejszego leczenia za pomocą wyrywania części zębów z uzębienia stałego.

Aparaty ortodontyczne ruchome mogą przynieść bardzo dobre efekty zastosowania, rozumiane jako polepszenie stanu wad czynnościowych i szkieletowych u dziecka, które jeszcze rośnie.

Dla kogo aparaty ruchome?

Najczęściej ortodonci uciekają się do zastosowania ruchomych, czyli wyjmowanych aparatów ortodontycznych u młodszych pacjentów. Pozwalają one w pierwszej kolejności na zapobieganie wadom zgryzu. Aparat ortodontyczny ruchomy pozwoli na leczenie problemów ortodontycznych u dzieci, co jest szczególnie istotne w okresie rozwojowym.

Czy warto zastosować aparaty czynnościowe?

Podjęcie leczenia i działań profilaktycznych jest u dzieci z wadami zgryzu zawsze wskazane. Aparat ruchomy pomaga zapobiegać patologicznemu ułożeniu zębów w szczęce. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że aparat ortodontyczny ruchomy należy nosić nie tylko w nocy, ale co najmniej kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli leczenie ma ograniczać się wyłącznie do noszenia nocnego, nie można spodziewać się, że cokolwiek pomoże.

Leczenie ortodontyczne przy zastosowaniu aparatu ruchomego można rozpocząć w zasadzie w każdym wieku, ale decyzja taka podejmowana jest przez ortodontę po rozpoznaniu danego przypadku. Czasem prosty ruchomy aparat w postaci płytki przedsionkowej pozwoli na wyeliminowanie problemów z wadami zgryzu i z ich pogłębianiem się. Im młodsze dziecko, tym więcej zadań dla rodzica, który musi pilnować, żeby powierzony mu aparat ortodontyczny ruchomy był noszony przez jego pociechę, przez założoną liczbę godzin w ciągu doby.

U starszych dzieci, w wieku nastoletnim często łączy się leczenie aparatem stałym z noszeniem aparatu ruchomego, dla uzyskania najlepszych efektów.

Leczenie aparatem czynnościowym trwa krócej, jeśli pacjent współpracuje ze swoim lekarzem. Im dłużej w ciągu doby nosi ruchomy aparat, tym szybciej zauważy pierwsze korzystne efekty leczenia ortodontycznego. Będzie się ono przedłużać przy bagatelizowaniu zaleceń ortodonty. Aparat ruchomy powinien być noszony przez pacjenta przynajmniej przez pół doby i więcej.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.